בית המשפט פסק כי האמור בתקנון אתר האינטרנט מחייב את הגולשים

בית המשפט קיבל את עמדתו של בעל אתר אינטרנט, כי האמור בתקנון אתר האינטרנט שלו מחייב את הגולשים, למשל בכל הקשור לעסקת רכישה של מחשב כף יד, באמצעות האתר.

פסק דין: 3162/05 (באר שבע) דינקין אולגה נגד סאקל און ליין (אס.או.אל )1999 בע"מ

תק 3162/05

בפני: כב' השופט באומגרט איל

התובעת: דינקין אולגה

נגד

הנתבעת
שולחת ההודעה לצד ג:
סקאל און ליין (אס.או.אל )1999 בע"מ

נגד

הצד השלישי: חברת נתי סקל בע"מ

פסק דין

לפניי תביעה כספית להשבת כספים שלטענת התובעת שילמה לנתבעת בגין מחשב כף יד (להלן: "המחשב") אשר לא סופק לה.
כעולה מכתב התביעה ומעדות התובעת היא רכשה ביום 14.8.05, באמצעות אתר האינטרנט המופעל על ידי הנתבעת, במכרז שפורסם שם, מחשב. בגין המחשב שילמה התובעת סך של 1,600 ₪ בחמישה תשלומים. עפ"י תנאי ההזמנה זמן האספקה היה 21 ימי עבודה. משלא סופק המחשב פנתה התובעת למחלקת השירות של הנתבעת ושם היא נדחתה בלך ושוב ומכאן התביעה.
הנתבעת טוענת כי מפעילה אתר אינטרנט בו מפרסים ספקים שונים את מוצריהם ובכל מקרה אין היא ספקית, אין היא מוכרת ובינה ובין התובעת לא נכרת כל הסכם. לשיטת הנתבעת הספק עימו נכרת הסכם הרכישה הוא חברת חברת נתי סקל בע"מ, כנגדה נשלחה הודעה לצד שלישי (להלן: "צד ג') אשר ביני לביני הינה חדלת פירעון ואף לא הגישה כתב הגנה.
עוד טענה הנתבעת כי אין כל קשר בינה לבין צד ג' ואין המדובר באשכול חברות.

כל הגולש באתר האינטרנט של הנתבעת והמבצע רכישה באמצעותו מאשר כי קרא את תקנון הנתבעת (להלן: "התקנון"). בין היתר, נרשם בתקנון כי הנתבעת אינה מוכרת את המוצרים ואין היא אחראית. האחריות הבלעדית חלה על החברות המציעות את מוצריהם.
לא זו אף זו, הנתבעת פנתה בכתב לתובעת ביום 15.9.05 ושם המליצה לתובעת לפנות לחברת האשראי שלה על מנת לבטל את העיסקה. אולם, התובעת לא פעלה כאמור ובסופו של יום נגבו כל התשלומים.
יתרה מכך, בעדותה אישרה התובעת כי המוטב בחיובים בכרטיס האשראי הינו סקל סוכנויות. כלומר, התשלומים שנגבו מהתובעת לא הועברו, על ידי חברת האשראי, לנתבעת.
כעולה מהאמור לעיל הנתבעת מפעילה אתר אינטרנט באמצעותו ניתן לרכוש מוצרים שונים. הנתבעת אינה מוכרת את המוצרים המתפרסמים באתר, אין היא מספקת אותם ואין היא גובה כל תשלום מהרוכשים השונים. כל מי שמבצע רכישה באמצעות אתר האינטרנט של הנתבעת מאשר כי קרא את התקנון ותנאיו מוסכמים עליו. כלומר, לא נכרת כל הסכם מכר בין התובעת ובין הנתבעת. התובעת יכולה היתה אף לצמצם את נזקיה, כפי שהומלץ לה על ידי הנתבעת, במכתב אותו קיבלה ואשר אף צורף לכתב ההגנה ולבטל את העיסקה ובכך למנוע את גביית מרבית התשלומים.
אשר על כן, דין התביעה להדחות. התבועת תשלם לנתבעת הוצאותיה בסך 250 ₪. סכום זה ישא הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד לתשלום בפועל. המזכירות תשלח עותק מפסה"ד לצדדים.
ניתן היום ט' בחשון, תשס"ז (31/10/2006) בהעדר הצדדים

תק 05 / 3162 דינקין אולגה נ' סקאל און ליין (אס.או.אל )1999 בע"מ  (לא פורסם) 06 (37) 120], עמוד 1

חודש נסיון חינם. ללא התחייבות. ללא פרטי כרטיס אשראי.

לאחר ההרשמה תוכלו להגדיר את סעיפי התקנון הנדרשים, לבצע התאמות באופן עצמאי, ולהטמיע את התקנון באתר שלכם.
בכל שלב לאחר ההרשמה תוכלו לקבוע פגישת ייעוץ טלפונית ללא התחייבות עם נציג שלנו.
בפגישה זאת נשוחח ונבין את הצרכים המשפטיים, ונסייע לכם להכין תקנון המותאם בדיוק לאתר שלכם.

עוד מאמרים...